Małkinia Górna, dnia 24 września 2017 roku

 

UWAGA MIESZKAŃCY SMLW „Zacisze”

 

Informujemy, że w dniu 9 września 2017 roku weszła w życie  ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku  o zmianie ustawy   o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postepowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze  / Dz. U. z 2017 , poz. 1596/.

Zgodnie z zapisami w/w ustawy:

1.       Nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu staje się członkiem spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 3. Dotyczy to również spadkobiercy, zapisobiorcy i licytanta. Nabywca zawiadamia niezwłocznie spółdzielnię o nabyciu prawa. W tym wypadku nie jest potrzebne złożenie deklaracji o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Nie jest wymagane wniesienie wpisowego i udziału / art. 171 ust. 6 usm po zmianie/.

2.       Osoby:

-  które na dzień wejścia w życie ustawy posiadają spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bez członkostwa, stają się członkami z dniem wejścia w życie ustawy bez konieczności składania deklaracji o przyjęcie w poczet członków oraz bez wnoszenia wpisowego i udziału;

- małżonkowie członków, którzy na dzień wejścia w życie ustawy są współwłaścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a nie są członkami Spółdzielni, stają się z dniem wejścia w życie ustawy członkami bez konieczności składania deklaracji o przyjęcie w poczet członków oraz bez wnoszenia wpisowego i udziału.

Imienne informacje o nabyciu członkostwa z mocy ustawy w/w osoby otrzymają w terminie późniejszym.

3.       Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Przepis art. 16 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze stosuje się odpowiednio  - Warunkiem przyjęcia na członka jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona pod nieważnością na piśmie. Druki deklaracji są dostępne w biurze Spółdzielni/ art. 3 ust.  31 usm po zmianie/. Nie jest wymagane wniesienie wpisowego i udziału. Wymagane jest przyjęcie w poczet członków uchwałą Zarządu.

4.         Członkiem spółdzielni może być osoba, która jest najemcą w spółdzielni / art. 3 ust. 34/. Warunkiem przyjęcia najemcy na członka jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona pod nieważnością na piśmie. Druki deklaracji są dostępne w biurze Spółdzielni. Nie jest wymagane wniesienie wpisowego i udziału. Wymagane jest przyjęcie w poczet członków uchwałą Zarządu.

5.        Członkami spółdzielni są oboje małżonkowie, jeżeli prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli ubiegają się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu / art.  3 ust. 2 usm po zmianie/.

 

Utrata członkostwa:

Członek spółdzielni, któremu w dniu wejścia w życie w/w ustawy nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu oraz któremu nie przysługuje roszczenie o ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu lub roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, traci z tym dniem członkostwo w spółdzielni / ustawa zm. art. 4 . /.

Ustanie członkostwa

Członkostwo w spółdzielni ustaje m.in.  z chwilą / ust. zm. art. 1/:

1/ wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,

2/ zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie,

3/ zbycia prawa odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie,

4/ zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie,

5/wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego;


Zarząd SMLW “Zacisze” w Małkini Górnej